Daha önce yayınladığımız bir yazıda 2020 yılında internetteki veri varlığının zettabayt’lar büyüklüğüne ulaşacağını yazmıştık. (http://bit.ly/qAF8Sx) Peki bu büyüklüğe nasıl ulaşacağız ve gerçekte bu ne anlama geliyor?

İsterseniz asıl konuya geçmeden önce veri ölçü birimlerini bir hatırlayalım… Bilgisayar, elektronik ve haberleşme dilinde en küçük veri birimine “bit” ismi veriliyor.  Sürekli kullandığımız byte (bayt) ise genellikle 8 bitlik dizilim boyunca 1 veya 0 değerlerini bünyesine alan bir ölçüm birimi olarak kullanılıyor. Bir bayt, bir kodlamada herhangi bir harfi temsil ediyor. Bu ölçü birimine göre;

  • Megabyte (MB) 1MB =1024 KB
  • Gigabyte (GB) 1GB = 1024 MB
  • Terabyte (TB) 1TB = 1024 GB
  • Petabyte (PB) 1PB = 1024 TB
  • Exabyte (EB) 1EB = 1024 PB
  • Zettabyte (ZB) 1ZB = 1024 EB

 

Petabyte bazında baktığımız zaman, bir ayda tüm dünyadaki veri trafiği içinde; dosya paylaşım trafiği 6 bin PB, video 8 bin PB, web, mail ve veriler 2 bin 500 PB, görüntülü aramalar yaklaşık bin PB’lık yer tutuyor. Oyunlar ve internet üzerinden sesli görüşmeler de yaklaşık 500 PB büyüklüğe denk geliyor.

Tüm dünyada veri trafiği inanılmaz bir hızla artıyor. Cisco’nun çalışmasına göre 2015 yılında online dünyada video varlığı öylesine aratacak ki,  sadece bir saniye içinde internete yüklenen videoyu izlemek bir insanın 5 yılından fazlasını alacak büyüklüğe ulaşacak. 2015 yılında video trafiği 34 bin PB yer kaplayacak. Aynı yıl dosya paylaşımı aylık 14 bin PB, web, e-mail ve veri trafiği 9 bin PB, videolu görüşmeler ise 2 bin PT’lık bir trafik yaratacak.

 

Görüldüğü gibi en büyük trafiği videolar oluşturacak. Bu videoların 3 bin PB’ı 7 dakikadan kısa, 16 bin PB’ı 7 dakikadan uzun olacak. Videoların 6 bin PB’ını internetteki TV videoları, 3 bin BT’ını canlı internet TV, 2 bin PB’ını özel videolar (klip vb) ve 3 bin PB’ını mobil videolar oluşturacak.

İnsanlar videoların 30 bin PT’ına genişbant internetten ulaşılırken, yaklaşık 3 bin PT’sına ise mobil internetten ulaşılacak.

2015 yılı veri varlığı açısından bir dönüm noktası sayılabilir. Çünkü 2015 yılı sonunda internet trafiği Zettabyte eşiğine varacak, böylece ZB bir veri büyüklüğü terimi olarak sık sık dillendirilecek.

ZB’ın anlattığı verilerin boyutunu şöyle düşünün; masanızın üzerindeki bir kahve fincanının yaklaşık 1 GB büyüklüğüne, 1 ZB ise yaklaşık Çin Seddi büyüklüğüne denk geliyor.

Kaynak: http://visual.ly/internet-2015

 

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın